Specyfikacja druku płyt CD, DVD, miniCD
- Projekty płyt należy przesłać na adres biuro@nadrukinaplytach.pl wraz z numerem zamówienia, który jest nadawany w naszym systemie wycen.
- Nazwy plików:
- Nie wolno umieszczać polskich znaków oraz znaków specjalnych (*,^, itp)
- Pliki powinny być dostarczone w formacie PDF. Pliki PDF powinny być zapisane z wzorcem PDF/X-3. Ważne, aby pliki były przetworzone wg profili ICC na komputerze klienta. Przyjmowane są pliki z rozszerzeniem CDR, TIF, AI, EPS.
- Przesyłane Pliki powinny być przygotowane w następujący sposób:
- być kompozytowe (nie rozseparowane),
- być po ostatecznych korektach tekstowych,
- być wygenerowane w taki sam sposób dla danego tytułu, posiadać identyczne marginesy i format strony,
- zawierać wszystkie czcionki (embedded) lub zamienione na krzywe,
- niedopuszczalne jest generowanie czarnego tekstu z czterech kolorów (częsty błąd: czarny z RGB konwertowany jest do czterech kolorów a nie tylko do czarnego). W celu uzyskania większej głębi koloru czarnego w obszarach apli można dodać 50% cyjanu lub stosować rozbarwienie koloru czarnego w proporcji C:50% M:40% Y:40% K:100%,
- Projekt powinien być bez wyciętego środka, oraz bez zaznaczonych linii zewnętrznych ograniczających płytę (Projekt najlepiej dostarczyć w formie kwadratu),
- Rozdzielczość zdjęć zawartych w plikach cyfrowych powinna wynosić od 220 do 300 dpi.
- Wszystkie elementy graficzne muszą zawierać się w przestrzeni CMYK. Praca przygotowana w RGB lub innym systemie koloru będzie automatycznie konwertowana w procesie rasteryzacji na CMYK, wynikowo może wystąpić znaczna różnica koloru w stosunku do projektu i oczekiwań (bura, wyblakła i nieciekawa kolorystyka). Dlatego ważne jest aby RGB zamienić na CMYK, na etapie projektu, a nie druku. Drukarnia nie ponosi odpowiedzialności za zmiany w kolorystyce wynikające z automatycznych konwersji na CMYK.
- Wszystkie kolory dodatkowe, np. systemu Pantone lub SpotColor muszą być zamienione na CMYK.
- W Projekcie nie trzeba uwzględniać spadów.
- Ważne elementy tekstowe lub graficzne nie powinny znajdować się w odległości mniejszej niż 3 mm (zalecane 4 mm) od linii cięcia.
- Przygotowując projekt prosimy o ograniczenia w stosowaniu efektów takich jak: soczewki (lens), cienie, przezroczystości. Elementy te bardzo często (nie zawsze) po rasteryzacji tworzą niepożądane efekty, np. niezamierzony kolor cienia, “zniknięcie” obrazu pod przezroczystością, a w skrajnych przypadkach całkowite “rozsypanie” się projektu.
- Jeśli używamy wyżej wymienioncyh efektów to przed wysłaniem pliku wszystkie obiekty z efektami prosimy o zamianę na bitmapę 300 dpi CMYK, poprawi to nie tylko wygląd ale również zmniejszy i uprości plik wynikowy.
- Prosimy dokładnie sprawdzić plik przed wysłaniem. Błędy techniczne składu nie podlegają reklamacjom.